Ratusz w Grodkowie oficjalnie oddany do użytku po renowacji wnętrz

0

W czwartek (9.01) w sali Działu Edukacji Regionalnej działającej przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Grodkowie zorganizowano uroczyste otwarcie wnętrz ratusza po rewitalizacji, która przebiegała etapami. Ostatnim był remont wnętrz, wcześniej renowacji zostały poddane elewacja, dach i otoczenie zabytkowej budowli.


Pierwsze prace dotyczące remontu ratusza sięgają 2006 roku. Przygotowywaliśmy wówczas dokumentację i wnioski. Natomiast w roku 2008 rozpoczął się pierwszy etap, obejmujący prace zewnętrzne. Drugi etap dotyczył rewitalizacji przestrzeni wokół ratusza, w trzecim została zrewitalizowana jedna ulica. Czwartą fazą było pozyskanie środków na remont wnętrza. Całość zadania wyniosła około 14 mln zł, z czego prawie 9. mln pochodziło ze środków zewnętrznych. Trzeba powiedzieć, że gdyby nie dofinansowanie, nie bylibyśmy w stanie zrealizować tej inwestycji – mówił o etapach rewitalizacji zabytkowego ratusza w Grodkowie burmistrz Marek Antoniewicz.

Tak jak wcześniej, w ratuszu znajduje się Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, Dział Edukacji Regionalnej (dawna Izba Pamięci), czytelnia, filia Biblioteki Pedagogicznej przeniesiona z ul. Kasztanowej i sala ślubów. Ponadto swoje miejsce znajdą tutaj lokalne stowarzyszenia, a w przyszłości miałby powstać dzienny dom seniora. Dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się, dużym udogodnieniem będzie winda.

Biblioteka w Grodkowie podobnie jak przed remontem zajmuje trzy kondygnacje – od parteru do drugiego piętra, ale zmianie uległo położenie. Wszystko znalazło się w drugim skrzydle. Parter zajmuje wypożyczalnia dla dorosłych i oddział dla dzieci, na piętrze ponownie znalazła się czytelnia, ale również filia pedagogiczna, a na ostatnim, drugim piętrze znów ulokowano Dział Edukacji Regionalnej.

Cały księgozbiór jest dostępny w katalogu na naszej stronie. Mamy również białe kruki, ale z racji swojego stanu nie są udostępniane. Jako biblioteka zaspokajamy współczesne potrzeby czytelnicze mieszkańców gminy i miasta Grodków. Dbamy, aby na naszych półkach pojawiały się nowości, o które pytają czytelnicy – powiedziała Alicja Biesaga, dyrektor MiGBP w Grodkowie. – Wszystkie pomieszczenia są wyremontowane i bardzo śliczne. Mam nadzieję, że będzie się tutaj odbywało wiele imprez. Największym osiągnięciem jest winda, bardzo się z tego cieszymy, ponieważ na drugim piętrze znajduje się nasz Dział Edukacji Regionalnej, gdzie prezentujemy wystawy. Dla mieszkańców Grodkowa, którzy mają problemy z poruszaniem się, dotarcie tam było utrudnione. Obecnie będą mogli się tam dostać bez większych przeszkód – dodaje Alicja Biesaga.

Chcieliśmy, aby nasz ratusz nie tylko ładnie wyglądał z zewnątrz, ale żył i funkcjonował, co właśnie zaczyna się dziać. Dzisiaj ponownie otworzyliśmy bibliotekę i czytelnię. Otwieramy również sale dla organizacji pozarządowych, z którymi współpracujemy. W najbliższą sobotę zaplanowaliśmy pierwszy ślub, co również będzie historyczną chwilą – nie krył zadowolenia z zakończonych prac burmistrz Marek Antoniewicz.