Procedura referendalna dotycząca odwołania burmistrz Brzegu Wioletty Jaskólskiej-Palus przed upływem kadencji oficjalnie się rozpoczęła. We wtorek 23 czerwca pełnomocnik grupy inicjatywnej Tadeusz Władysław Nowosielski złożył w Urzędzie Miasta w Brzegu komplet dokumentów wymaganych do rozpoczęcia procedury referendalnej. Dokumentacja ma również dziś trafić do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Referendum w sprawie odwołania burmistrz Brzegu Wioletty Jaskólskiej-Palus przed upływem kadencji weszło w formalną fazę. We wtorek 23 czerwca pełnomocnik grupy inicjatywnej Tadeusz Władysław Nowosielski złożył w Urzędzie Miasta w Brzegu dokumenty rozpoczynające procedurę referendalną. Odpowiednie dokumenty mają zostać również przekazane do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
- „Dziś oficjalnie rozpoczynamy procedurę referendalną i składamy dokumenty niezbędne do zarejestrowania komitetu. W naszej ocenie jest to pierwszy krok do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrz Wioletty Jaskólskiej-Palus. Jeśli wszystkie procedury przebiegną zgodnie z harmonogramem, mieszkańcy Brzegu będą mogli wypowiedzieć się w referendum jesienią, prawdopodobnie w październiku lub na początku listopada. Liczymy na zaangażowanie mieszkańców i wysoką frekwencję, ponieważ to oni ostatecznie zdecydują, czy obecna burmistrz powinna nadal pełnić swoją funkcję” - powiedział Tadeusz Władysław Nowosielski, pełnomocnik grupy inicjatywnej.
Wśród złożonych dokumentów znalazły się między innymi powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego, ogłoszenie dla mieszkańców miasta, propozycja pytania referendalnego, wykaz członków grupy inicjatywnej oraz wnioski dotyczące publikacji ogłoszenia i udostępnienia informacji niezbędnych do ustalenia liczby wymaganych podpisów.
Zgodnie z przedstawioną dokumentacją przedmiotem referendum ma być odwołanie burmistrz Brzegu Wioletty Jadwigi Jaskólskiej-Palus przed upływem kadencji.
Proponowana treść pytania referendalnego brzmi:
„Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Burmistrza Brzegu Wioletty Jadwigi Jaskólskiej-Palus przed upływem kadencji?”
W uzasadnieniu inicjatywy referendalnej wskazano między innymi niezadowolenie części mieszkańców ze sposobu prowadzenia spraw miasta, realizacji polityki finansowej gminy, wykonywania zadań publicznych, realizacji obietnic wyborczych oraz prowadzenia dialogu i konsultacji społecznych.
Pełnomocnikiem grupy inicjatywnej został Tadeusz Władysław Nowosielski. W skład grupy inicjatywnej weszli również Iwona Saczkowska, Sylwester Biliński, Małgorzata Olimpia Musielak, Marek Józef Piątkowski oraz Bogusława Grzybek.
Po dopełnieniu wszystkich formalności przewidzianych ustawą o referendum lokalnym możliwe będzie rozpoczęcie zbiórki podpisów mieszkańców popierających przeprowadzenie referendum.
fort. Robert Piskorski
kriss13:08, 23.06.2026
Brawo . Myślę ,że mieszkańcy Brzegu są inteligentni i zagłosują za odwołaniem tej niekompetentnej osoby .
Brzeżanin13:14, 23.06.2026
Taaa... Tak inteligentni, że nagle obudzą się z ręka w nocniku. Niczym Zabrzanie, którzy choć słusznie odwołali Panią prezydent tak następca... Cóż, gdyby nie wiceprezydent okazałoby sie, że poza krzyczeniem I manipulacja opinia mieszkańców nic więcej nie potrafi
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu brzeg24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz