Eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa rozpoczęli badania kościoła w Michałowie

1
fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu
Reklama

Do Michałowa w gminie Olszanka przyjechała grupa naukowców, która rozpocznie badania architektoniczne zabytkowego kościoła św. Józefa Robotnika. Eksperci chcą bliżej się przyjrzeć świątyni, aby móc określić jej wartość historyczną. Obóz badawczy ekspertów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa rozpoczął się w poniedziałek (12.10) i potrwa do piątku.


– Możliwe, że badania które przeprowadzamy być może potwierdzą, że jest to obiekt o wyjątkowej wartości historycznej.  Na terenie naszego kraju mamy wiele zabytków, które do dziś nie zostały rozpoznane i nie możemy docenić ich wartości, stąd taki właśnie obóz naukowy – mówił dla władz powiatu brzeskiego Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

– Nasze działania będą nieco inwazyjne, ale będziemy pracować bardzo delikatnie. Sprawdzimy wątki muru, blisko posadzki, sprawdzimy wiązania. Zobaczymy, który mur przylega do którego. Która ze ścian powstała najpierw i z jakiego materiału. Wtedy dopiero będziemy rozsądzać. Te pięć dni tutaj w Michałowie, to tak naprawdę dopiero początek badań. Wszystkie odkrywki na pewno będziemy mocno dokumentować i zobaczymy, co dalej – dodawał architekt Paweł Filipowicz, szef obozu naukowego w Michałowie.

Dodajmy, że według opracowania Aleksandry Ziółkowskiej z OT NID w Opolu, kościół w Michałowie został ufundowany przez panów z Pogorzeli, którzy osiedlili się w okolicach Brzegu przed 1200 r. Został wzniesiony w 2. poł. XIII w., a w 1273 r. został przekazany wraz z ziemiami i prawem patronatu klasztorowi Cystersów w Kamieńcu. W 1533 r. Hans z Pogorzeli przeszedł na protestantyzm i odebrał kościół zakonnikom z Kamieńca. Od tego czasu, aż do początku XVIII w. kościół służył katolikom bądź ewangelikom. W latach 1823-1828 przebudowano kościół w stylu neogotyckim.

Wyposażenie kościoła pochodzi z różnych epok, od renesansowej chrzcielnicy i ambony z postacią Mojżesza w podstawie, poprzez renesansowe epitafia i płyty nagrobne, aż po barokowy ołtarz główny. Obecnie świątynia należy do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Michałowie w dekanacie Brzeg południe.

Reklama