Kopice. Historia utraconego piękna – spotkanie autorskie

0

Maciej Mischok zaprosił na przedpremierowe spotkanie autorskie, tematem którego była książka pt. “Kopice – Historia utraconego piękna”. Spotkanie odbyło się po sumie w ostatnią niedzielę lutego na terenie Parafii w Kopicach. Jednocześnie była możliwość  kupna przedpremierowe wydania książki. Honorarium autorskie jak zapewniał autor zostanie w całości przekazane na dalsze prace renowacyjne przy Mauzoleum Rodziny Schaffgotsch w Kopicach.

Album „Kopice – historia utraconego piękna” pod redakcją Macieja Mischoka to nie tylko teksty i wspomnienia o pałacu, ale przede wszystkim setki zdjęć przedstawiających to wyjątkowe założenie pałacowo-parkowe. Poznajemy je w momencie rozbudowy, która zaczęła się w drugiej połowie XIX wieku – właśnie wtedy zostało ono kupione przez hrabiostwo Joannę i Hansa Ulricha Schaffgotschów. To również niezwykle bogata w dotąd niepublikowane zdjęcia prezentacja rodziny Joanny oraz Hansa Urlicha w otoczeniu rodziny, a także dokumentacja współczesnych odwiedzin Kopic żyjących potomków .
Okres pomyślności Kopic zakończył się wraz z II wojną światową – Schaffgotschowie wyjechali, a opustoszałe wnętrza niszczały i przez lata były rozkradane. Do ostatecznego upadku pałacu przyczyniły się umyślnie spowodowane pożary. Pałac, choć wpisany do rejestru zabytków, jest ruiną.
Wydarzeniem zapowiadającym zmianę na lepsze jest wieloetapowa  renowacja mauzoleum stającego naprzeciw  kościoła. Chciało  by się wierzyć, że kiedyś i pałac doczeka swojej szczęśliwej chwili . Przy wertowaniu  stron  książki bogatej w fotografie wnętrz pałacowych  upewniamy się jak wielką perłę architektury   utracono . 

Mieszkańcy Kopic i nie tylko cierpliwie stali w kolejce aby nabyć dzieło a potem stanąć po raz drugi po dedykację autora. Kilkadziesiąt    egzemplarzy rozeszło się jak przysłowiowe „cieple bułeczki”. Teraz czas na spokojną lekturę.

Janusz Rzepkowski