Co daje mieszkańcom gmin Brzegu i Skarbimierza ZGODNE Połączenie? (6)

1
fot. flyrecord.pl / Artur Błoński

W poprzednich artykułach przedstawiłem Państwu 10 prostych argumentów, w wyniku których my -MIESZKAŃCY – zawsze będziemy zyskiwać, a nie jak wmawiają nam politycy, tracić na ZGODNYM połączeniu gmin Brzegu i Skarbimierza:


1. Współpraca zamiast rywalizacji.
2. Minimalizowanie zapotrzebowania zewnętrznego kredytowania.
3. Większe możliwości negocjacyjne.
4. Większy budżet.
5. Więcej usług komunalnych.
6. Niższy koszt usług komunalnych.
7. Wyższy poziom usług komunalnych.
8. Niższe podatki i opłaty lokalne.
9. Rokroczne oszczędności w administracji liczone w milionach zł.
10. Kilkadziesiąt milionów złotych EXTRA w ramach Bonusu Ministerialnego.

Wiemy już, że współpraca w ramach ZGODNEGO połączenia gmin to lepsze gospodarowanie wspólnymi zasobami i wymierne korzyści, w tym finansowe. Wiemy, że dzięki połączeniu możemy minimalizować kredytowanie zadań gminy, które dziś rozbuchane – w szczególności w roku wyborczym – obarczone jest milionowymi odsetkami, które w kolejnych latach będziemy musieli spłacać za rządzących my – mieszkańcy. Jesteśmy świadomi, że WIĘKSZE możliwości negocjacyjne przekładają się na większe oszczędności w administracji, dzięki czemu będziemy płacić mniejsze podatki i opłaty. Dzięki większemu, wspólnemu budżetowi będziemy zdolni ubiegać się o środki zewnętrzne, w tym z Unii Europejskiej na wyższym poziomie.

5. Więcej usług komunalnych.
Jako mieszkańcy sami potrafimy zaproponować wiele usług komunalnych, które nam ułatwią życie, umilą spędzanie wolnego czasu w naszym pięknym, zabytkowym Brzegu.

Drogi rowerowe
Ułatwią nam życie np. drogi rowerowe z prawdziwego zdarzenia, których obecnie w Brzegu nie ma. Katastrofą i czystym marnotrawstwem jest fakt, że w XXI wieku urząd, który zleca remonty głównych, długich odcinków dróg, nie robi tego kompleksowo – zaopatrując ciąg jezdni STANDARDOWO w odpowiednio przystosowaną dla ruchu rowerzystów – drogę rowerową. Przykładów można mnożyć. Gruntownie wyremontowane – w ostatnich 3 latach – za nasze pieniądze ulice to np.: Wyszyńskiego przechodząca dalej w Małujowicką, Ofiar Katynia czy ulica Szymanowskiego – ŻADNA z nich nie ma w swym pasie drogi rowerowej. Notabene ul. Szymanowskiego nie ma nawet chodnika. W XXI wieku, przy dzisiejszej świadomości ekologicznej i prozdrowotnej to po prostu policzek dla zdroworozsądkowo myślących mieszkańców. Taka sytuacja absolutnie nie powinna mieć miejsca. Bo co dalej? Kolejny urzędnik będzie musiał rozkopać te NOWO powstałe drogi chcąc zaopatrzyć je w pas drogi rowerowej – tak dziś potrzebny i oczekiwany przez coraz większą grupę społeczeństwa? Kolejne pieniądze w błoto.

Brak dróg rowerowych to wielka strata dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Sport rowerowy jest bowiem jedną ze zdrowszych aktywności ruchowych na wolnym powietrzu, zalecany przez lekarzy. To również ogromna szkoda z punktu widzenia zatłoczonych ulic i chodników – gdyż nie mając przystosowanej infrastruktury rowerowej – jadąc do centrum z każdego punktu naszego malutkiego obszarowo miasta – wszędzie mamy blisko. Przy odpowiedniej sieci ciągów rowerowych można byłoby przesadzić część społeczeństwa z czterech na dwa kółka. Po pierwsze byłoby to zdrowsze, po drugie zmniejszyłoby emisję spalin do atmosfery, które przypomnijmy – są rakotwórcze. I bardzo istotna sprawa – odpowiednia sieć dróg rowerowych to mniej korków i mniej pieniędzy wydanych na ustawiczne remonty rozjeżdżanych przez nadmierny ruch samochodowy naszych ulic, uliczek i chodników.

Basen letni
Kolejną usługą komunalną, o którą mieszkańcy od lat proszą rządzących to letni basen. To zresztą kolejne hasło wyborcze pana Wrębiaka z 2014r. Pisał wówczas: „Brzeżanie zasługują na kąpielisko”. Niestety do dziś basenu nie ma. Młodzież, dorośli z dziećmi – wszyscy jesteśmy zmuszeni jeździć do Nysy, Niemodlina, Opola, Wrocławia itp. by skorzystać z dobrodziejstwa kąpieli na wolnym powietrzu podczas letnich upałów jakie, m.in. mają miejsce w tym roku. Proszę państwa – usługę basenu odkrytego dla wszystkich mieszkańców połączonych gmin będzie można zrealizować błyskawicznie. Ustalimy to jako priorytet i wykonamy w pierwszej kolejności.

Bezpłatna komunikacja gminna
Bezpłatna komunikacja, która prócz oszczędności dla mieszkańców ma dużo poważniejsze zadanie do zrealizowania. Swe zalety łączy z tymi podanymi w punkcie powyżej. Tak samo bowiem przesiadając się z auta na rower, jak i alternatywnie korzystając z darmowej komunikacji publicznej osiągamy coś więcej niż tylko oszczędność pieniędzy w naszych prywatnych portfelach. Efekt proekologiczny i oczywiście prozdrowotny czyli właśnie minimalizacja spalin emitowanych do atmosfery jest w dzisiejszych czasach nie do przecenienia. Tak samo mniejszy ruch aut osobowych w mieście, w Rynku – to mniejsze korki i mniejsze zużycie dróg i chodników – czyli oszczędności na remontach. Mniejszy ruch samochodowy ulicą Jagiełły to mniejsza dewastacja położonych wzdłuż ulicy kamienic oraz renesansowych perełek architektury – Ratusza i Zamku Piatów Śląskich położonych nieopodal.

Uzyskamy to. Dodatkowe EXTRA pieniądze z Wielomilionowego Bonusu Ministerialnego przyznane przez Rząd w zgodzie z artykułem 41 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego za ZGODNE Połączenie gmin, a następnie systematyczne rokroczne oszczędności na zdublowanej administracji gminnej pozwolą nam wydatkować te pieniądze w sfery życia, które my będziemy pożądać, a nie burmistrz czy wójt, którzy są orędownikami kosztochłonnych, oddzielnych gmin z sobie tylko znanych powodów.

Grzegorz Surdyka
Współzałożyciel Komitetu
ds. połączenia gmin Brzeg i Skarbimierz