Zagrożenie powodziowe w powiecie brzeskim, to nie tylko Odra. Wielka woda przechodzi właśnie przez Nysę Kłodzką. PGW Wody Polskie poinformowało o zwiększeniu zrzutu wody ze zbiornika w Nysie, z dotychczasowych 600 m³/s do 1000 m³/s. Tak wielkie przepływy przez Nysę Kłodzką będą zagrażać mieszkańcom gmin Grodków i Lewin Brzeski, a po dotarciu fali wezbraniowej do ujścia na Odrze – mieszkańcom Brzegu. Poniżej publikujemy aktualne komunikaty służb, hydrologów i lokalnych władz samorządowych.
15.09.2024 r. godz. 23.50
Dzisiejszą relację możemy zakończyć małym, ale pozytywnym akcentem.
Według prognozy z modelu hydrodynamicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, znajdującej się na stronie instytutu jeszcze dziś rano, poziom Odry w Brzegu miał przekroczyć stan alarmowy dzisiaj (15.09) około 18.00. Obecnie na wodowskazie w Brzegu jest ok. 520 cm,. Według tej samej prognozy, szczyt fali wezbraniowej na rzece zacznie przechodzić przez Brzeg w poniedziałek. Maksymalny poziom osiągnie we wtorek. Należy pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna i zmienna, a prognozy IMGW będą zapewne aktualizowane na bieżąco.
15.09.2024 r. godz. 22.40
Droga powiatowa nr 1508 na odcinku miedzy Stroszowicami a miastem Lewin Brzeski została zamknięta w dniu 15.09.2024r. od godziny 22:00 do odwołania.
Poniżej cały komunikat ze strony Urzędu Miejskiego Lewin Brzeski
Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że ze względu na zwiększone zrzuty wody i bezpieczeństwo mieszkańców i pojazdów, most na rzece Nysa Kłodzka w ciągu drogi powiatowej nr 1508 na odcinku miedzy Stroszowicami a miastem Lewin Brzeski zostanie zamknięty w dniu 15.09.2024r. od godziny 22:00 do odwołania.
Dojazd do Lewina Brzeskiego od strony Niemodlina przez miejscowości Oldrzyszowice, Przecza Skorogoszcz.
Dyżur Pogotowia Przeciwpowodziowego prowadzony jest w siedzibie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 504083551. W przypadku zagrożenia życia telefon 112.
15.09.2024 r. godz. 22.30
W Brzeskim Centrum Kultury jest prowadzona całodobowa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, w związku z zagrożeniem powodziowym i koniecznością ewakuacji mieszkańców. Na chwilę obecną najbardziej potrzebne są w dobrym stanie:
– koce,
– materace,
– poduszki,
– śpiwory,
– a także zgrzewki wody.
Organizatorzy proszą mieszkańców o aktywne uczestnictwo w akcji
Radny Waldemar Kwiatkowski wysłał do naszej redakcji krótki film pokazujący jak szybko w okolicach Głębocka przybierała Nysa Kłodzka. Filmik poniżej (stan z godziny 18.00)
15.09.2024 r. godz. 21:30
Brzeg rozpoczyna ewakuację mieszkańców z terenów zagrożonych powodzią! Prognozy hydrologiczne dla miasta są bardzo złe.
- „Ogłaszamy ewakuację mieszkańców obszaru zagrożonego zalaniem! Zakończyło się wieczorne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W związku z coraz trudniejszą sytuacją i przyrastającym poziomem wody w Odrze oraz niepokojącymi prognozami, jesteśmy zmuszeni rozpocząć ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów. Chcemy zacząć akcję wcześniej, żeby należycie zadbać o bezpieczeństwo ewakuowanych. W tej chwili najbardziej zagrożone mogą być następujące ulice: Oławska, Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. Osoby ewakuowane będą podejmowane spod domów, przygotowanym transportem. Osobom starszym i schorowanym zostanie udzielona pomoc. Ewakuacja rozpocznie się od godz. 22:00. Na miejscu działają już wszystkie służby. Osoby podlegające ewakuacji prosimy o przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy osobistych, lekarstw oraz dokumentów. Potrzebę odebrania zwierząt do sprawowania opieki do czasu ustabilizowania sytuacji powodziowej należy zgłaszać do personelu schroniska Przytul Psisko. Zwierzęta będą tam zaopiekowane do czasu ustąpienia następstw powodzi. Zgłoszenia potrzeby odebrania zwierząt pod numerem telefonu: 535 955 515” – ogłosił Urząd Miasta w Brzegu.
15.09.2024 r. godz. 21:30
Gmina Grodków przygotowuje się do ewakuacji mieszkańców Kopic.
– „Prosimy mieszkańców Kopic o rozpoczęcie przygotowań do ewentualnej ewakuacji. Prawdopodobnie będzie ona nieunikniona, dlatego prosimy o gotowość i śledzenie dalszych komunikatów” – informuje UM w Grodkowie.
Hala sportowa przy LO w Grodkowie jest gotowa do przyjęcia osób ewakuowanych (fot. UM w Grodkowie)
15.09.2024 r. godz. 21:15
PGW Wody Polskie opublikowało najnowszy komunikat, w którym wyjaśniane są powody i przyczyny zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika w Nysie.
- „Prowadzona gospodarka wodna na wszystkich zbiornikach Kaskady Nysy Kłodzkiej opiera się na aktualnie dostępnych danych, w tym na prognozach pogody i prognozach hydrologicznych przepływów wód w rzekach i symulacjach przepływów przez zbiorniki. Biorąc pod uwagę zmienność prognoz oraz obarczone błędem przewidywane przepływy zarządzanie zbiornikami jest dynamiczne i wymaga analizy danych w możliwie najszybszym czasie, także we współpracy z RZGW w Gliwicach, dbając o to aby fale kulminacyjne z dopływów nie nakładały się powodując jeszcze większego wezbrania. Wg stanu prognoz na 13.09.2024 r. przepływy w rzece Nysie Kłodzkiej miały być zdecydowanie niższe niż są aktualnie, wymaga to w tym momencie zwiększonych odpływów m.in. ze Zbiornika Nysa. Dodatkowo sytuację utrudniła awaria zbiornika Stronie Śląskie, która spowodowała dodatkowy napływ wody z górnych części zlewni – taka sytuacja ma wpływ także na prognozowane przepływy, które ulegają dynamicznym zmianom. Zmienność danych wymaga bieżącej korekty odpływów ze zbiorników, tak aby pomieściły one możliwie największą ilość wody i jednocześnie pozwoliły uniknąć kulminacji fal na Odrze. Nysa odpływ na poziomie 1000 m3/s”.
RZGW Gliwice – zbiorniki
Prognozowane odpływy ze zbiorników będących w zarządzie RZGW w Gliwicach na najbliższe 24 godziny:
– Dzierżno Duże: 25 m3/s,
– Dzierżno Małe: 5 m3/s,
– Kuźnica Warężyńska: 0,26 m3/s,
– Łąka: 12 m3/s,
– Przeczyce: 0,94 m3/s,
– Wisła Czarne: 10,25 m3/s,
– Turawa: 15 m3/s.
Polder Buków – rzeka Odra. Pojemność powodziowa 57 mln m3, aktualnie pracuje – do godz. 18.00 przyjął 35 mln3 – 61% pojemności.
Zbiornik Racibórz Dolny – rzeka Odra. Pojemność 185 mln m3, od godz. 4:30 dnia 15.09.2024 r. zbiornik rozpoczął pracę – do godz. 18.00 przyjął 15 mln m3 wody, co stanowi ok. 10% jego pojemności.
Zbiornik Dzierżno Duże, rzeka Kłodnica: posiada 46% rezerwy powodziowej.
Zbiornik Pogoria III, rzeka Kłodnica: posiada 26% rezerwy powodziowej.
Zbiornik Łąka, rzeka Pszczynka: posiada 66% rezerwy powodziowej.
Zbiornik Kuźnica Warężyńska, rzeka Przemsza: posiada 98% rezerwy powodziowej.
Na pozostałych zbiornikach będących w administracji RZGW w Gliwicach rezerwa powodziowa jest w pełni zachowana. Wszystkie zbiorniki są sprawne i pracują poprawnie.
15.09.2024 r. godz. 21:08
– „Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że ze względu na zwiększone zrzuty wody i bezpieczeństwo mieszkańców i pojazdów, most na rzece Nysa Kłodzka w ciągu drogi powiatowej nr 1508 na odcinku miedzy Stroszowicami a miastem Lewin Brzeski zostanie zamknięty w dniu 15.09.2024r. od godziny 22:00 do odwołania. Dojazd do Lewina Brzeskiego od strony Niemodlina przez miejscowości Oldrzyszowice, Przecza Skorogoszcz” – czytamy w komunikacie UM w Lewinie Brzeskim.
15.09.2024 r. godz. 20:15
Gmina Grodków rozpoczęła ewakuację mieszkańców Więcmierzyc.
– „Informujemy mieszkańców Więcmierzyc, że rozpoczynamy ewakuację. Autobus będzie podstawiony przy sklepie za kilkanaście minut. Prosimy o współpracę i stosowanie się do poleceń służb”
15.09.2024 r. godz. 20:15
W starostwie powiatowym w Brzegu zakończyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego.
- „Coraz wyższe wzrosty na Nysie Kłodzkiej. Bieżące informacje z wodowskazów, przygotowania do samoewakuacji z gminy Grodków i Lewin Brzeski, ale przede wszystkim niepokojące prognozy dotyczące wzrostu rzek – to główne tematy spotkanie, jakie odbyło się w gabinecie starosty Jacka Monkiewicza. Obecni byli przedstawiciele wszystkich samorządów oraz służb ratunkowych. Omawiano wiele kwestii dotyczących bezpieczeństwa. Zaraz po spotkaniu otrzymaliśmy informację, że Nysa Kłodzka wdarła się do Głębocka i zalewa domy. Nie wszyscy mieszkańcy zgodzili się jednak na ewakuację. Zwiększone zrzuty na zbiorniku w Nysie będą powodować kolejne znaczne przyrosty. Zagrożonych jest kilka miejscowości w gminie Grodków oraz Lewin Brzeski. Prognozuje się, że w ciągu kilku godzin woda podniesie się jeszcze o ponad metr. O dynamicznej sytuacji na Nysie Kłodzkiej będziemy informować na bieżąco. Podnosi się również poziom Odry. Stan alarmowy przekroczony jest na ujściu Nysy Kłodzkiej, w Brzegu nadal powyżej stanu ostrzegawczego” – czytamy w komunikacie brzeskiego starostwa.
fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu
15.09.2024 r. godz. 20:05
– „Mieszkańcy Głębocka!!!!! W związku z rosnącym zagrożeniem spowodowanym zwiększonym zrzutem wody, ponownie apelujemy do mieszkańców o przeprowadzenie ewakuacji. Autobus został podstawiony przy przystanku autobusowym i będzie przewoził mieszkańców do hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Grodkowie. Prosimy o współpracę i zachowanie spokoju” – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy w Grodkowie.
Autobus ewakuacyjny w Głębocku fot. Waldemar Kwiatkowski
15.09.2024 r. godz. 20:00
– „Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało o zwiększeniu zrzutu wody od godz. 15.00 z 600m3 do 1000m3 /s co spowodować może lokalne podtopienia. Proszę mieszkańców Kantorowice, Skorogoszcz, Lewin Brzeski, Wronów o zachowanie szczególnej ostrożności i zabezpieczenia mienia i budynków. W razie potrzeby ewakuacji punkt ewakucyjny mieści się w szkole podstawowej w Łosiowie przy ulicy Słowackiego. Proszę o przygotowanie śpiworów, karimat, koców poduszek i niezbędnych lekarstw oraz dokumentów i wzięcie ze sobą do punktów ewakuacyjnego. Jednocześnie informujemy, że może nastąpić problem dostępu wody pitnej więc uprasza się o zabezpieczenie w wodę pitną i żywność. Proszę o śledzenie komunikatów zamieszczanych stronie Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim oraz słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Dyżur Pogotowia Przeciwpowodziowego prowadzony jest w siedzibie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lewinie Brzeskim przy ul. Kościuszki 23 pod numerem telefonu 774246645 lub 504083551. W przypadku zagrożenia życia telefon 112″.