Reaktywacja „Lądowania” w Brzegu – Powiatowe Spotkania z Fantastyką 2018

0

Powiatowe Eliminacje do Mistrzostw Europy 2018 w grze Catan oraz inauguracja Powiatowej Ligi Mistrzów Mocy już za nami. W dniach 27-28 lipca 2018 r. na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyły się Powiatowe Spotkania z Fantastyką 2018.

Po ponad dwudziestu latach nastąpił oficjalny powrót imprez „Lądowania”. „Lądowanie” to spotkania pasjonatów fantastyki, założone przez Klub Miłośników Astronomii, Astronautyki oraz S-F „ASTRON”. Choć minęło wiele lat od założenia stowarzyszeń, kultowe imprezy fanów gier i fantastyki powróciły do Brzegu.

– Nazwa imprezy powstała prawdopodobnie w 1982 r., kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze wydania pisma „Fantastyka”. W każdym kolejnym numerze pojawiało się przewrotne określenie lądowania. Był to jeden z czynników inspirujących do stworzenia własnych spotkań z miłośnikami S-F. Klub „ASTRON” w Brzegu mieścił się wówczas w Brzeskim Domu Kultury, gdzie dosłownie „lądowaliśmy” z drugiego piętra na samą scenę BDK – mówi Jacek „Franco” Horęzga, organizator Powiatowych Spotkań z Fantastyką oraz działacz klubu „ASTRON”.

W dniach 27-28 lipca br. na Zamku Piastów Śląskich odbyła się reaktywacja „Lądowania”. Rozegrano w trakcie tej dwudniowej imprezy Powiatowe Eliminacje do Mistrzostw Europy Catan 2018. W programie przewidziano też pokazy gier z uniwersum „Star Wars” (Armada, Rebelia, X-Wing, SW: Przeznaczenie), w tym także turniej dla początkujących graczy Gwiezdnych Wojen, czy inaugurację Powiatowej Ligi Mistrzów Mocy (m.in. w grze karciano-kościanej „Star Wars: Przeznaczenie”).

– Bardzo podoba mi się miejsce, w którym została zorganizowana reaktywacja spotkań miłośników fantastyki. Przyjechaliśmy do Brzegu z Wrocławia, by uczyć innych grać w „Star Wars: Przeznaczenie”. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni spotkaniem, nie wiedzieliśmy dokładnie, ilu będziemy mieć uczestników rozgrywek. Pozytywnym zaskoczeniem był fakt wielu chętnych. W naszej grze „Star Wars: Przebudzenie” fenomenem jest łączenie kości i kart. Jest dynamiczna, obaj gracze posiadają talie kart z postaciami, a celem jest pokonanie przeciwnika – komentują Michał Kargul i Michał Barcikowski, uczestnicy tegorocznego „Lądowania”.

Podczas trwania spotkania fanów fantastyki nie zabrakło wielu innych atrakcji. W programie Powiatowego Spotkania z Fantastyką 2018 przewidziano także kawiarenkę literacką „Astron Cafe & Tea Club”, prelekcję z cyklu „Antropologia i Fantastyka: Seksualność i tabu w kulturach świata”, którą poprowadził dr Paweł Ciećwierz, literaturoznawca i pisarz S-F. Zaplanowano także pokazy „Mistrzów Mocy” z Wrocławia, czy gry patriotyczne.

– Założeniem prelekcji było skonfrontowanie rożnych kręgów kulturowych, wskazanie na istotne różnice w codziennym życiu i dynamiczne tempo zmian. Punktem zaczepienia była tematyka seksualności, która rodzi kontrowersje i zaciekawia publikę. Staraliśmy się porównać tę sferę życia w Islamie i Hinduizmie, porozmawiać o kulturze Zachodu i dynamicznych zmianach w XX wieku. Po wykładzie nastąpiła część dyskusyjna, gdzie każdy uczestnik spotkania miał możliwość wypowiedzenia swojej opinii na temat prelekcji. Pytaniem zasadniczym spotkania, a także wstępem do dyskusji była refleksja nad istnieniem uniwersalnych zasad, które mogłyby być respektowane przez obecne kręgi kulturowe świata – mówi dr Paweł Ciećwierz.

Imprezę patronatem objął Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Fundacja Niepodległości, a partnerami imprezy było m.in. wydawnictwo „Galakta”, „Księgarnia SOWA”, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, czy stowarzyszenie „ASTRON”.

Anna Wendlińska