Rozpoczęta w 1945 roku historia grabieży i rujnowania pałacu rodziny Schaffgotsch w Kopicach nie może się doczekać szczęśliwego finału.
Po ucieczce właścicieli z Kopic rozpoczyna się grabież pałacowego wyposażenia . W roku 1958 rozpoczyna się seria tajemniczych pożarów obiektu, który z wolna popada w coraz większą ruinę.
W roku 1990 za 5000 zł pałac wraz z 60 ha parku zostaje kupiony przez tajemniczego krakowskiego biznesmena, wydawcę i służy mu tylko do tego, by zaciągać pod zastaw kolejne kredyty obciążające hipotekę budowli. Państwo jest w tym przypadku wyjątkowo bezradne i nieskuteczne nie mogąc lub nie chcąc przymusić właściciela do zabezpieczenia obiektu ani do renowacji.
Z ruin ginie i jest wywożone wszystko, co tylko znajdzie nabywcę. Ozdobne gzymsy, płyty piaskowca, marmury, rzeźby. Z okalającego parku wycinane są nocami na opał drzewa sprowadzane tu ongiś przez rodzinę Schaffgotsch. Park zmienia się z wolna w wysypisko śmieci.
W roku 2008 pałac z całym otaczającym go dobrodziejstwem kupuje za m 1 500 000 euro mająca na Śląsku firma ZARMEN, która roztacza plany remontu, zagospodarowania okolicy. Zarmen rozpoczyna od ogrodzenia pałacu, wywozi ponad 5000 to ziemi z wnętrza jego bryły. W pewnym momencie, gdy w gospodarce rozpoczyna się dekoniunktura firma podejmuje awanturę o powstającą ok kilometra od zamku żwirownię, która jakoby szkodzić ma restauracji i planom zagospodarowania pałacu.
Przez media przelewa się opisywana utarczka między Zarmenem, właścicielem żwirowni firmą Hedar, władzami samorządowymi i konserwatorem zabytków. Prace przy pałacu ustają .
18 lutego 2014 na portalu onet.pl pojawia się informacja, że pałac został wystawiony na sprzedaż za kwotę 5 000 000 zł , co jest o tyle ciekawe, że biorąc pod uwagę kurs euro, to jest to kwota niższa od tej, za jaką Zarmen kupił nieruchomość.
Historia zatoczyła koło i idąca w coraz większą ruinę perła nazywana „pałacem na wodzie” jest znowu do sprzedania i nadzieja na to, że kiedyś odzyska dawny blask jest coraz mniejsza.
O tym , jak przebiegała historia obiektu po roku 1990 odsyłam do bardzo ciekawego zapisu na http://www.kopice.org/www.kopice.org Pałac rodzina Schaffgotsch w Kopicach
J.Rzepkowski
0 0
Dobrze ze Zamek w Niemodlinie ma dobrego właściciela i jest remontowany
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu brzeg24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz